دوره آنلاین تفکر انتقادی(گفت و گوهایی در معماری)

دوره آنلاین تفکر انتقادی(گفت و گوهایی در معماری)
وضعیت دوره
در حال برگزاری
دوره آنلاین تفکر انتقادی(گفت و گوهایی در معماری)
  • مهلت ثبت نام ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
  • تاریخ شروع ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  • تاریخ پایان ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
  دوره آنلاین تفکر انتقادی(گفت و گوهایی در معماری)
  • طول دوره 6 جلسه
  • مدت هر جلسه 4 ساعت
  • روزهای برگزاری یکشنبه ها
  دوره آنلاین تفکر انتقادی(گفت و گوهایی در معماری)

  دوره‌ی آنلاین 

  ‎تفکر انتقادی

  [گفت‌و‌گوهایی در معماری]

  ‎کانون معماران معاصر، بهار ۱۴۰۰

  ‎پویان روحی، سروناز غفاری

   

  ‎اندیشیدن طبیعتِ ماست. تمام یا دست‌کم تعداد زیادی از انسان‌ها می‌اندیشند. جدا از موضوعِ اندیشهـیک نفر می‌تواند به موضوعات متنوعی از مفهوم واقعیت در فلسفه‌ی شی‌ءمحورِ گراهام هارمن گرفته، تا آخرین موضوعات مطرح‌شده در شوی تلویزیونیِ خانواده‌ی کارداشیان بیندیشدـمسئله‌ی دیگری که اهمیت دارد، کیفیت اندیشه است. اگر اندیشه‌هایمان را رها کنیم و بر آن‌ها نظارت نکنیم، متعصب، تحریف‌شده، محدود، ناآگاه، و یا آلوده به پیش‌داوری می‌شوند. از آن‌جا که اندیشه بر کیفیتِ زندگی ما اثر می‌گذارد، بی‌کیفیتی‌اش به ما زیان می‌زند و بر زندگی‌مان تاثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل است که تلاش برای ارتقای کیفیت اندیشه‌هایمان اهمیت پیدا می‌کند. تنها راه برای ارتقای کیفیت اندیشه، کوشش هدفمند و روشمند است. تفکر انتقادی مهارتی اکتسابی است که به ما در راه ارتقای کیفیت اندیشه‌هایمان کمک می‌کند.

  ‎واژه‌ی کریتیکال از واژه‌ی یونانیِ کریتیکوس به معنای نقد می‌‌آید؛ ظرفیتِ‌ فکری برای داوری، و تشخیص. در دوران معاصر، "تحلیل عینی و بی‌طرفانه‌ی یک موضوع برای رسیدن به یک داوری و دیدگاه درباره‌ی آن"، تعریفی رایج و جاافتاده از اندیشه‌ی انتقادی است. تفکر انتقادی به معنای اندیشیدن به یک موضوع به شکلی شفاف، معقول، منطقی، شکاک، روشمند، و بدونِ سوگیری و تعصب است. انسان‌هایی که به شکل انتقادی می‌اندیشند، عملکردی متفاوت با دیگرانـکه معمولا بدونِ ساختار، آشفته، نامنسجم، و مبهم می‌اندیشندـ‌دارند. آن‌ها به تفکر خود نظم می‌دهند، خود را تصحیح می‌کنند، برای داوری درباره‌ی خوب یا بد بودن پدیده‌ها، معیارهای دقیقی وضع می‌کنند، از خودمحوری و جامعه‌محوری دوری می‌کنند، بدونِ تعصب می‌اندیشند، و در برابرِ‌ دیگر انسان‌ها، تواضع فکری دارند. تفکر انتقادی ابزاری حیاتی در راستای برقراریِ جامعه‌ای سالم و اندیشمند است.

  ‎این دوره، درآمدی است بر اندیشه‌ی انتقادی. دو جلسه‌ی نخست به مفاهیم و ابزارهای تفکر انتقادی می‌پردازد. جلسه‌ی سوم به انواع مغالطاتـاستدلال‌های بیمار و نادرستـ و چگونگیِ مقابله با آن‌ها می‌پردازد. در جلسه‌ی چهارم به رابطه‌ی تفکر انتقادی و خلاقیت می‌پردازیم و رمان آلیس در سرزمین عجایب اثر لوئیز کارول را می‌خوانیم. جلسه‌ی پنجم را به خوانش متن‌هایی از لبیوس وودز به عنوان نمونه‌هایی از متن‌های انتقادیِ معماری اختصاص می‌دهیم.

  ‎ساختار دوره مبتنی بر مطالعه و گفت‌و‌گوست؛ ما متن‌هایی را با هم می‌خوانیم، درباره‌ی آن‌ها فکر می‌کنیم، و با هم تبادل نظر می‌کنیم. این متن‌ها و گفت‌و‌گوها در راستای کسب مهارت انتقادی اندیشیدن به ما کمک خواهند کرد. تمامِ کتاب‌ها پیش از آغازِ دوره به شرکت‌کنندگان هدیه داده خواهند شد.

   

  مدت دوره: شش جلسه

  زمان برگزاری: یکشنبه ها ۱۸ الی ۲۲

  شروع دوره: خرداد ۱۴۰۰

  شهریه دوره:نهصد و شصت هزار تومان

  پنج نفر ثبت نام کننده اول، دانش اموختگان دوره همگرا و نیز شرکت کنندگان کلیه دوره‌های آقای پویان روحی شامل ده درصد تخفیف می باشند.

  قیمت دوره آزاد
  9,600,000 ریال

  زمان ثبت نام به پایان رسیده است.