معماری از درون و از بیرون ۱

معماری از درون و از بیرون ۱
وضعیت دوره
اتمام دوره
معماری از درون و از بیرون ۱
  • مهلت ثبت نام ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
  • تاریخ شروع ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  • تاریخ پایان ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
  معماری از درون و از بیرون ۱
  • طول دوره 8 جلسه
  • مدت هر جلسه 2 ساعت
  • روزهای برگزاری یکشنبه ها
  معماری از درون و از بیرون ۱
  محل برگزاری
  کانون معماران معاصر
  معماری از درون و از بیرون ۱

  شرح دوره:

  در فضای آموزشی جاری روز به روز فاصله علمی میان پژوهش­گران  و دانشجویان بیشتر می­شود که این مسئله منجر به مختل شدن گفتگو میان آن­ها می­گردد. برای کاهش این فاصله و به جهت ایجاد تعادل و تعامل هر چه بیشتر میان اساتید، پژوهشگران و دانشجویان، آن عده از اساتید و پژوهشگران که توانایی آموزش در این زمینه را دارا می­باشند باید در کم کردن فاصله میان توده اکثریت دانشجویان و اهالی پژوهش و مطالعه، تلاش خود را مبذول دارند تا امکان تعامل و نقد میان آن­ها برقرار گردد زیرا تا زمانی که آن­ها در نقش گویندگان صرف هستند ارتباط لازم  فی مابین ، این دو گروه برقرار نخواهد شد و در نتیجه دانشجویان، منفعل و مستمع خواهند بود، چون ابزار تعامل و گفتگو را که همان کلید واژگان مشترک است در دست ندارند. پس در گام نخست و مهم این دوره آموختن الفبای مفهومی بیرون دیسیپلین معماری مانند برخی از واژگان جامعه­شناسی و فلسفه و علوم سیاسی می­باشد. در گام بعدی الفبای مفهومی درون دیسیپلین معماری از سال ۱۹۶۰ به بعد تعریف خواهند شد. و درگام نهایی بر نگارش متون انتقادی تمرکز می­شود که خود به دو بخش آنالیز متون با تاکید بر متون آیزمن و کولهاوس و بخش دوم تولید متن خواهد بود که در خلال آن استدلال و فنون بلاغت نیز آموزش داده می­شود.

   

  چگونه آثار معماری را بخوانیم؟

  معماران همواره تلاش میکنند تا در مواجهه با اثر معماری چیزی را در آن خوانش کنند. اما درباره اینکه چه چیزی را باید یا می توان در معماری خواند تفاهمی وجود ندارد.گاهی همین امر موجب سردرگمی علاقمندان معماری برای شروع فعالیت نظری می شود.

  آیا معماری را باید با مفاهیم درونی خودش خوانش کرد؟

  یا بایستی از اثر معماری، چیزهای بیشتری مثل دلالت های سیاسی، اجتماعی و یا فرهنگی قرائت کرد؟

  جامعه شناسی، روانشناسی و فلسفه سه قطب بیرون از معماری هستند که علاقه دارند معماری را با مفاهیم دیسیپلین خود خوانش کنند در حالی که بسیاری از معماران چنین روشی را برای مواجهه با معماری تقلیل دادن آن میدانند.

  مفاهیم بیرون از معماری و مفاهیم درون معماری چه هستند و چگونه معماری را قابل خواندن میکنند؟

   این دوره سه قدم را شامل می شود. قدم اول مرور مفاهیم دیسیپلین های بیرون از معماری و تمرین خواندن معماری با آنهاست. قدم دوم مرور برخی مفاهیم درون دیسیپلین معماری و انجام تمرینی مشابه است. در قدم نهایی از طریق تمرین نوشتن انتقادی درباره معماری، تلاش می شود که با بهره گیری از مفاهیم فراگرفته شده، یک اثر معماری از درون و از بیرون خوانده و تحلیل شود. نتیجه این این تمرین یک نوشتار مکتوب خواهد بود.

  برگزارکننده
  کانون معماران معاصر
  قیمت دوره آزاد
  4,500,000 ریال

  زمان ثبت نام به پایان رسیده است.