سناریوهایی برای آینده خانه فاطمی نایین

 

سناریوهایی برای آینده


خانه فاطمی نایین


ماهیت قداست گونه میراث فرهنگی، همواره باعث شده نحوه برخورد ما با ساختمان‌های گذشتگانمان - حداقل در حوزه نظری و طراحی بسیار محتاطانه و محافظه کارانه باشد، این رویکرد مرمتی، با اینکه سودای ارزشمند " نگهداری و محافظت" را در سر دارد همزمان در بسیاری موارد محدود کننده و تقلیل‌گرا هم هست بطوریکه در موارد زیادی پروژه‌ها به موزه‌هایی تبدیل شده که امکان زندگی و سناریوهای جدید فضایی و عملکردی را در خود ندارند.

این دوره سعی می‌کند با تحقیق به روی این موضوع و باز تعریف مساله حفاظت ،آن را دربرگیرنده هر‌گونه مداخله ای بداند که معمار مرمتگر از طريق ابزار در دسترس خود، به منظور بازگرداندن اثر به كاربري (جديد يا قديمي) از آن بهره مي‌جويد.

این روند می کوشد به این سوال جواب دهد که فراتر از بحث نگهداری از ساختمان، تخیل طراحی در مورد چنین پروژه‌هایی تا کجا می‌تواند پیش رود؛ این مسأله با توجه به روند روز افزون میل گردشگری به چنین فضاهایی و علاقه مردم و هنرمندان به تملک و استفاده مجدد از این نوع ساختمان‌ها می‌تواند موضوعیت بیشتری یابد به طوری که امکان‌ها و ظرفیت‌های اینگونه فضاها و سازه‌ها مورد سوال و کنکاش قرار گیرد و به میانجی فکر روی یک پروژه مشخص با واقعیات اقتصادی و قانونی مشخصی؛ بتوان برای زندگی مجدد و معاصر این ساختمان جواب‌هایی یافت.

درچه زماني و در چه موقعيتي مي توان رويكرد مداخله در يك اثر تاريخي يا بنايي ارزشمند را انتخاب كرد؟ آيا مي‌توان بي فهم همه جانبه موضوع، به انتخاب استراتژي مداخله پرداخت؟

اين سئوالات و بسيار سئوالاتي ديگر، بر موضوع شناخت متدولوژيك ابنيه تاريخي به عنوان اولين گام مداخلات حفاظتي تاكيد دارند. مداخلاتي كه از بررسي و تحليل بستر اثر ، شناخت تاريخ و تبارشناسي موضوعي آن آغاز شده و پس از استنتاج قاعده و دستور زبان شكل گيري بنا و تحليل دوره بندي توسعه ادواري آن به بررسي ساختار كالبدي بنا مي‌پردازد. در اينجاست كه شناخت جزييات معماري و ويژگي‌هاي تزئيني بناي تاريخي هم وزن مطالعه الگوهاي معماري ساختار سازه اي شده و فهم آنها در انتخاب رويكرد مداخلاتي موثر واقع مي‌گردند.

آسيب شناسي و شناخت مخاطرات بالقوه و بالفعل بنا، ديگر گام اساسي روند مطالعات حفاظتي است و معمار حفاظت گر مي كوشد تا در مقامي پزشك گونه، با شناسايي عوامل آسيب و تحليل ميزان اثرگذاري آنها، چارچوب مداخلات خود را آنگونه كه نياز بناست، تدوين سازد.

در این دوره در کنار بررسی و تدریس شیوه­های مرمتی و خصوصیات سازه­ای و درک آسیب های فنی       "ساختمان فاطمی" ، سعی در آزمودن کانسپت­ها و استراتژی­های فضایی مرتبط با چهار چوب مداخلات مدون شده داشته و با امتحان کردن تکنیک­هایی چون الحاق، اتصال، کاستن یا دفن کردن و اعمال اینگونه مداخلات ، میزان توسعه­ی قابلیت­های فضایی ساختمان را تحلیل می کند به شکلی که ساختمان پذیرای برنامه­ها و رویداد ها و زندگی­های معاصری در قلب شهر تاریخی نایین باشد.

مدیران پروژه (تحقیقی-طراحی) :


فرامرز پارسی

علیرضا تغابنی
هومن طالبی
کاوه منصوری

 

تقویم زمانبندی:

شنبه و یکشنبه (آموزش دوره های پشتیبان شامل: دوره های تئوری و عملی، آموزش نرم افزار)

دوشنبه (استودیو های طراحی)

*حضور در تمامی روزهای هفته به جز جمعه ها، براساس نیاز پروژه الزامی است.


تاریخ مصاحبه دوم 7 آبان ماه

شرکت کنندگان دوره های قبلی همگرا و بدون پیش فرض و دیجی مید بدون نیاز به مصاحبه امکان ثبت نام را دارند.

زمان شروع:10 آبان ماه

مدت پروژه : 4 ماه

 

 

 

 

دوره های پشتیبان:

کارگاههای آموزشی:

1-     طبقه بندی انواع مداخلات در اثر تاریخی شامل مرمت، ثبت، نوسازی، بازسازی، استحکام بخشی، الحاق، توسعه و...

2-     آموزش مفاهیم مستند نگاری و تکنیکهای رولوه و برداشت

3-     آموزش روند مطالعات تاریخی، تبارشناسی و الگو شناسی بافت

4-     بررسی روند تحول و دستور زبان طراحی معماری خانه در حاشیه کویر بصورت نظری و کارگاه عملی

5-     آموزش و فهم روند تحولات تاریخی و توسعه ادواری پروژه موردنظر

6-     بررسی سیستم های سازه ای منطقه حاشیه کویر ایران بصورت نظری و عملی

7-     درک مفاهیم آسیب شناسی در یک اثر تاریخی

در بخش آموزش نرم افزار، نرم افزارهای زیر موردنظر است:

Rhino, illustrator, Photoshop, InDesign


رویدادها:

سفرها و رویدادها در طول مدت پروژه همه و همه بخشی از این تجربه میباشند. سفرهای برنامه ریزی شده در این بازه شامل دو سفر می باشد اولین سفر شامل کارگاههای نظری و عملی در راستای شناخت بیشتر اثر و بافت پیرامون آن و سفر دوم برنامه ریزی شده است که شامل تجربه عملی شناخت تکنیکهای ساخت و طراحی میباشد. حضور شرکت کنندگان دوره در تمامی سفرهای برنامه ریزی شده اجباری است و هزینه اسکان دانشجویان به عهده کانون معماران معاصر میباشد. در صورت نیاز به سفرهای بیشتر، زمان و برنامه آن متعاقباً اعلام می گردد.


شهریه: شهریه قابل پرداخت  شرکت در  این پروژه مبلغ هشت میلیون و پانصد هزار تومان است که مبلغ سه میلیون و هشتصد هزار تومان توسط پژوهشگر پرداخت میگردد و مابقی توسط حامی مالی تقبل گردیده است شایان ذکر است که این کمک هزینه تنها به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که ضمن حضور موثر در دوره آن را تا انتها همراهی نمایند.  


برای رزو دوره لطفا اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

خبرها
نظردهی