Rethinking Modularities[Re-M] Emergent role of patterns in future design

Rethinking Modularities[Re-M] Emergent role of patterns in future design
وضعیت دوره
اتمام دوره
Rethinking Modularities[Re-M] Emergent role of patterns in future design
  • مهلت ثبت نام ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  • تاریخ شروع ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  • تاریخ پایان ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
  Rethinking Modularities[Re-M] Emergent role of patterns in future design
  • طول دوره 16 جلسه
  • مدت هر جلسه 14 ساعت
  • روزهای برگزاری هر روز
  Rethinking Modularities[Re-M] Emergent role of patterns in future design
  مقدمه دوره: تعریف الگو (pattern)  در دایره ی لغات ،به معنی دنباله یا مجموعه ای تکرار شونده ی قانون مند اطلاق می شود. این ویژگی در طبیعت به اشکال گوناگونی از جمله symmetry, fractals, spirals, bubble, tessellations و... پدیدار می گردند. در جهان هستی بدون در نظر گیری مقیاس ؛ از شکل گیری کهکشان ها تا اوربیتال اتمی ، تقریبا تمامی پدیده های گیتی توسط قوانینی آشکار کنترل می شوند که شکل هندسی آن ها با الگو تعریف می کنند. بیش از هزاران سال است که بشر بوسیله ی ریاضی در تلاش برای توضیح نظم در طبیعت و کشف و تشریح رفتار های انتزاعی آن است. امسال ورکشاپ[Re-M] در پی باز تعریف فهم اولیه ی ما از الگو ، بازکشف دوباره ی پتانسیل های آن ،و توسعه ی ظرفیت تفکر درباره ی هندسه های پیچیده این دوره را برگزار می کند. نتیجه ی این مطالعات، با هم پوشانی دانش بین دیسیپلین های مختلف طراحی از جمله معماری ، مهندسی ، طراحی داخلی و طراحی محصول دنبال می گردد.
  برنامه ی کلی دوره: این برنامه آموزشی با تمرکز بر تلفیق دانش علمی و تجربیات حرفه ای طراحی شده است که سهم هر شرکت کننده با توجه به پیش زمینه و علایق افراد در پروژه نهایی متفاوت خواهد بود. با توجه به زمانبندی فشرده و با هدف تولید نتایج قابل ارائه، کار به صورت گروهی(حداکثر ۵ نفره) انجام خواهد شد. در هر قسمت آموزشی ، مطالعات طراحی شده به صورت فیزیکی-دیجیتالی در قالب جداول ماتریسی مستند سازی و بر اساس معیارهای معمارانه ارزش گذاری می شوند. پروژه های نهایی با توجه به گستردگی و انعطاف پذیری نحوه ی طراحی، در قالب چهار گروه زیر ارائه خواهد شد:
  Architecture/Engineering [Façade/Structure] - Urban/Landscape Grid - Interior/Product Design [Acoustic panel/Furniture, …]
   فعالیت های فوق برنامه: 1-پخش فیلم ها و مستند های انتخابی - هر روزه بین ساعت ۹ - ۱۰ صبح 2-معرفی دوره آموزشی گذشته با حضور برخی از شرکت کنندگان 3-سخنرانی مدرسان دوره در ارتباط با ورکشاپ 4-دسترسی به کتاب ها و مجلات تخصصی دیجیتالی مرتبط در طی برگزاری این دوره
  پیش نیاز های نرم افزاری: تسلط متوسط در کار با نرم افزار Rhinoceros۳d - تسلط به grasshopper نیاز نیست - توانایی متوسط در کار با نرم افزار های adobe Indesign و adobe Illustrator
  (امکان برگزاری کلاس آموزشی نرم افزار در قبل از شروع دوره، برای شرکت کنندگانی که نیاز به آماده سازی نرم افزاری قبل از برگزاری ورک شاپ دارند وجود دارد. در این رابطه با کانون هماهنگ گردد)
  متد طراحی : دراین دوره شرکت کنندگان با مکانیزم خلق و شکل گیری طراحی معماری براساس یک فرآیند علمی - تحلیلی- Morphogenetic Designآشنا خواهند شد. این فرایند طراحی شامل ۴ قسمت زیر می باشد.
  Component Analysis-۱(چهار روز) در این مرحله شرکت کنندگان بصورت گروهی با توجه به سناریو پروژه نهایی کامپوننت های مورد نظر خود را از بین نمونه های از پیش تعیین شده که بر اساس مولفه های معماری مورد مطالعه قرار گرفته است ، انتخاب می کنند. مطالعات فرمیک در قالب یک سیستم کنترل شده با شناخت بر پارامتر های هندسی مشخص انجام می شود که نتایج مستند سازی شده برای آشنایی و فهم بهتر در قالب یک شبکه ماتریسی ارائه می شوند.
  Growth System Assembly-۲ (چهار روز) این بخش شامل شناخت و درک رفتار جمعی بین مولفه ها ( کامپوننت)در یک سیستم متراکم است در عین حال شرکت کنندگان با بهینه سازی فضای مدولار بصورت دوبعدی و سه بعدی به الگویی مفهومی خواهند رسید که قابلیت تکمیل برای رسیدن به یک پروژه را دارد.
  ProgramBrief -۳ (دو روز) هر گروه در ارتباط با سناریو پروژه انتخاب شده ،استراتژی نهایی خود را تعیین می کند. به موازات توسعه ی طراحی، ویژگی های منبع الهام پروژه را نیز بررسی می گردد.
  Design Development/Adaptation/Fabrication/Documentation -۴(چهار روز) این قسمت شامل بسط ، بازبینی ، اصلاح و انطباق سیستم های طراحی منطبق بر اساس استراتژی های کلی در راستای اهداف پروژه می باشد.
  presentation , Jury and drinks-۵ (یک روز) پایان دوره به همراه جلسه پرزانته با حضور هیئت ژوری
  1-ده نفر اول دوره شامل ده درصد تخفیف ثبت نام می گردند 2-ثبت نام گروهی (بیش از دو نفر) شامل ده درصد تخفیف می گردد.
  مدرسین دوره: آرین حکیمی (دفتر معماری زاحا حدید) / سارا امیری (استودیو سُرس) همکار دوره : شایان ادهم (استودیو لایه ها)
  زمان برگزاری:۱۴ تا ۲۹ شهریور - محل برگزاری: کانون معماران معاصر-تهران
  مدت دوره : ۱۶ روز تمام وقت ( از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰ شب) +  دو ماه و نیم ماه بصورت پاره وقت بعد از اتمام دوره جهت تکمیل مدارک بصورت غیر حضوری

  برگزارکننده
  کانون معماران معاصر
  قیمت دوره آزاد
  53,000,000 ریال

  زمان ثبت نام به پایان رسیده است.