نام دوره :

کابینت کنجکاوی

برگزار شده در :

تیر ۱۴۰۲

تعداد جلسات :

۴ جلسه

کابینت کنجکاوی‌ها یا اطاق‌های شگفتی‌ساز از منظر عام دربرگیرندهٔ مجموعه یا مجموعه‌هایی است مشتمل بر یافته‌ها و کشفیات طبیعی, ملزومات، مصنوعات و ابزار بشرساز و همچنین طیف کلانی از ایده‌ها، خلاقیت‌ها، هنرنمایی‌ها و رویه‌هایی که منشأ پیدایش ویترین‌ها، گالری‌ها، موزه‌‌ها، هنرها و حتی شهرها است.

کابینت کنجکاوی عامل مؤثر در برانگیختگی حس کنجکاوی است؛ حسی که بن‌مایه و زایندهٔ ایده نزد طراحان و هنرمندان است. این در حالیست که امروزه کنجکاوی قوای تحلیل‌رفته‌ای است فرومانده در باتلاق نخوت, بی‌انگیزگی,‌ دانای‌کل‌پنداری خویش و توأمان بی‌عملی. چراکه فقدان شی مرموز و جای مرموز در عصر سیطرهٔ اَبَرمال‌ها و اَبَرقفسه‌ها به سوگیری نادرست و سرکوب بی‌وقفهٔ این قوه قوت بخشیده است.

اما کابینت کنجکاوی از منظر ارائه‌دهندهٔ این مفهوم صرف نظر از علاقه, کشش, استعداد و تجربه فردی؛ در مقولات مختلف همچون موزه‌گردی، طبیعت‌گردی، طبیعت‌دوستی، تاریخ، روایت، کهنه‌جات، مجموعه‌داری، هنر، مرگ‌اندیشی و کنجکاوی جایگاهی دارد یا دست‌کم می‌تواند مبنایی معین و بینابینی میان قلمرو هنر، طراحی محصول، معماری، معماری داخلی و روایت‌گری داشته باشد. دورهٔ حاضر مبتنی بر رویکرد مذکور ارائه می‌شود.

شایان ذکر است که ماهیت محتوایی این درسگفتار تا حدی مشتمل بر تصاویر انزجاری و ناخوش‌آیند است.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کابینت کنجکاوی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره های مرتبط

تهران، میدان آزادی، بزرگراه لشگری، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت‌و‌هشت، کانون معماران معاصر


شماره تماس : ۰۹۹۳۰۷۱۸۰۳۷
کد پستی : ۱۴۶۶۷۱۳۸۴۴
ایمیل واحد آموزش education@caai.ir
ایمیل کانون : info@caai.ir