نام دوره :

کالبدشکافی قرن بیست: ده بدن نامتعارفِ معماری / بخش اول

همکار آموزشی:

شایان ادهم

میهمان :

سید مهدی یوسفی (جامعه‌شناس)

برگزار شده در :

دی ۱۴۰۰

تعداد جلسات:

۶ جلسه

تاریخ معماری عموماً مجموعه‌ای از ساختمان‌ها فرض می‌شود که محصول تحولات اجتماعی-سیاسی و یا اقتصادی دوره‌ای مشخص از زمان هستند. در این برخورد، کلید فهمِ آثار معماری در فهم تحولاتی است که جایی بیرون از معماری رقم خورده، اما معماری برای اینکه واکنشی رادیکال به تحولی اجتماعی سیاسی باشد، لاجرم باید واکنشی رادیکال به تاریخ خودش هم باشد. به عبارتی تاریخ معماری در لحظه‌هایی رقم می‌خورد که یک ساختمان، به‌منظور واکنش نشان دادن به چیزی در جامعه یا سیاست و…به شکلی رادیکال با بدن متعارفِ معماری، فاصله‌گذاری می‌کند و از طریق گسستن از سازوکارهای متعارف خلق فضا، امکان‌های تازه‌ای برای اعلام موضع به بیرون فراهم می‌آورد.

در این شیوه از برخورد، کلید فهم معماری، خوانش هم‌زمان گفتگوی معماری با تحولات زمان و همچنین گفتگوی معماری با تاریخ خود است.

دوره‌ی حاضر در دو بخش شش جلسه‌ای برگزار خواهد شد و در هر بخش، پنج ساختمان مورد خوانش موشکافانه قرار می‌گیرند و از دل هر خوانش، ایده‌های مهمی پیرامون مواجهه با شهر، اجتماع و سیاست در قرن بیستم روایت خواهد شد؛ ایده‌ها و ساختمان‌هایی که اشباح آن‌ها قرن بیست و یکم را رها نکرده است.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کالبدشکافی قرن بیست: ده بدن نامتعارفِ معماری / بخش اول”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره های مرتبط

تهران، میدان آزادی، بزرگراه لشگری، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت‌و‌هشت، کانون معماران معاصر


شماره تماس : ۰۹۹۳۰۷۱۸۰۳۷
کد پستی : ۱۴۶۶۷۱۳۸۴۴
ایمیل واحد آموزش education@caai.ir
ایمیل کانون : info@caai.ir